אלי רכס - מייסד התכנית

Rekhess Portrait Small Size

 פרופ' אלי רכס הינו מופקד הקתדרה ללימודי ישראל על-שם קראון באוניברסיטת נורת'ווסטרן, אילינוי, ארה"ב. הוא מלמד בחוג להיסטוריה של נורת'ווסטרן. רכס משמש כמשנה למנהל התוכנית ללימודי יהדות וישראל על-שם משפחת קראון באוניברסיטת נורת'ווסטרן ועומד בראש התוכנית ללימודי ישראל.

עד לפרישתו ב-2010 שימש רכס שנים ארוכות כחוקר בכיר במרכז משה דיין וכמורה בחוג למזרח התיכון באוניברסיטת תל-אביב. הוא ייסד וניהל באוניברסיטה את תכנית קונרד אדנאואר לשיתוף פעולה יהודי-ערבי (2010-1995).

תחום התמחותו העיקרי של אלי רכס הוא חקר הפוליטיקה הערבית בישראל והוא נמנה עם בכירי החוקרים בתחום. בנוסף, הוא מתמחה בחקר האסלאם הפוליטי במזרח התיכון בכלל, ובקרב הפלסטינים בשטחים (חמאס וג'האד אסלאמי), בפרט.

הוא חיבר וערך 13 ספרים ועשרות מאמרים בנושאי התעניינותו. לאחרונה (2011) ראה אור קובץ בעריכה משותפת עם א. רודניצקי על מיעוטים מוסלמיים במדינות רוב לא-מוסלמי.

כן פרסם מאמר מקיף על "מצב לימודי ישראל כתחום מתפתח" (2013) ומאמר על "המיעוט הערבי בישראל: עיון מחדש בפרדיגמת 1948" (Israel Studies, 2014).

רכס מילא שורה של תפקידי ייעוץ במהלך הקריירה האקדמית שלו בנושא המיעוט הערבי בישראל. בין הגופים להם ייעץ: משרד ראש הממשלה, ועדת השרים לענייני ערביי ישראל, משרד החינוך והתרבות, הכנסת, ההסתדרות, וארגוני חברה אזרחית למיניהם.

כתובת דוא"ל: כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת